dny evropského dědictví
v neděli 8. září
Uplynul rok a my máme to potěšení společně s Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm Pardubice, Východočeským muzeem a Státním okresním archívem v Pardubicích pozvat Vás k další výjimečné neděli s bohatým programem Dnů evropského dědictví (EHD).
V neděli 8. září od 12 do 17 hodin jsme pro Vás připravili jednodenní výstavu několika vzácných originálních archivních pramenů, které osvětlují historický vývoj Příhrádku a jeho budov. Čekají Vás také komentované prohlídky po historických objektech Příhrádku, při kterých Vás zasvěceně provedené znalec pardubických památek a stavební historik František Václavík. Celou akci doplní výstava vítězných dětských kreseb z celorepublikové soutěže loňského roku, na které mají i Pardubice svého zástupce, a výtvarná dílna pro děti, při které si děti mohou pomalovat prostorový model středověké věže.
Na naší komorní archívní výstavě v Komunikačním prostoru galerie budete mít mimořádnou příležitost zblízka si prohlédnout dochované historické plány centra města pocházející z osmnáctého a devatenáctého století, za jejichž výjimečné a laskavé zapůjčení děkujeme Státnímu okresnímu archívu v Pardubicích. Uvidíte také více než sto let staré fotografie romantického zákoutí Příhrádku, jichž se do současnosti dochovalo jen několik kusů. Fotografie pro Vás vyvolal fotograf Luděk Vojtěchovský z originálních skledněných desek, chovaných ve fototéce Východočeského muzea v Pardubicích. U části fotografií máme potvrzeno autorství pardubického mistra Josefa Pírky. Nenechte si ujít zážitek autenticity!
NÁŠ PROGRAM:
Komentované prohlídky po historických objektech Příhrádku
Čas: 12 – 17 hodin, prohlídky ve 13, 14, 15 a 16 hodin
Místo setkání: před vstupem do NPÚ u historické kašny na Příhrádku
Přijďte si prohlédnout běžně nepřístupné prostory historických domů na pardubickém Příhrádku, jejichž stavební historie sahá až do středověku. Zavedeme Vás na věž, do sklepů a do objektu bývalé zámecké sýpky. Můžete se seznámit také s moderní památkovou péčí a navštívit současné sídlo Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích. Provedou Vás odborníci na stavební historii Pardubic.
Výstava archivních pramenů k historii Příhrádku
Čas: 10-18 hodin
Místo: Galerie města Pardubic, vstupné zdarma
Zveme Vás k unikátní jednodenní přehlídce vzácných archivních pramenů ze sbírek Státního okresního archivu Pardubice a fototéky Východočeského muzea v Pardubicích, které osvětlují historický vývoj Příhrádku a jeho budov. Máte výjimečnou příležitost prohlédnout si dva originální barevné historické plány centra Pardubic z roku 1760 a 1848, stejně jako dochované historické fotografie romantického zákoutí Příhrádku, které zhotovil jako originály z původních skleněných desek pardubický fotograf Luděk Vojtěchovský.
Dětská výtvarná dílna Staň se stavitelem a malířem středověké věže
Čas: 12 – 17 hodin
Místo: venkovní prostor Příhrádku
Dílna je určena pro děti všech věkových kategorií. Děti budou mít příležitost sestavit z kartonu monumentální model středověké věže, který budou moci během celého odpoledne výtvarně dotvořit. Vyzkoušejí si přitom různé výtvarné techniky. Namalují si vlastní obrázek na téma středověké hrady, rytíři a princezny a zalistují si knížkami o starých hradech a opevněních.
Výstava dětských kreseb Památky očima mladých
Čas: 10-18 hodin
Místo: Komunikační prostor Galerie města Pardubic, vstupné zdarma
Přijďte si prohlédnout vítězné dětské kresby z celorepublikové soutěže, uspořádané k loňským Dnům evropského historického dědictví. I Pardubice mají mezi malými vítězi svého zástupce. Výstava se koná v komunikačním prostoru Galerie města Pardubic od 3. do 13. září.
Kvízová otázka – Vrhněte světlo na záhadu s oblouky
Při vstupu na Příhrádek ze Zámecké ulice procházíte pozdně středověkou branou. Tu tvoří dva lomené "gotické" oblouky - jeden široký pro povozy a druhý úzký pro pěší. Poznáte, který z nich je původní, několik staletí starý, a který vznikl až počátem dvacátého století jako novogotický novotvar?
Odpověď:
Široký oblouk pro povozy v zámecké bráně je původní, byl postaven v období raného novověku v době vlády Pernštejnů v 16. století a je ozdoben pernštejnským rodovým erbem. Úzký lomený oblouk pro pěší vznikl až v roce 1901 při moderních úpravách zámecké brány a budovy Sýpky. Stavitel Josef Novotný jej realizoval v tehdy módním stylu novogotiky.
Originál plánu na zřízení novogotického otvoru s lomeným obloukem vedle průjezdu je dnes uchováván ve Státním okresním archívu v Zámrsku. Na historické fotografii jej vidíte vlevo. Zcela vpravo vidíte další novogotický lomený vstup, proražený v roce 1903 k rámování dalších dveří do zámecké Sýpky, kde dnes sídlí Galerie města Pardubic. Návrh na tuto stavební úprav pochází patrně od architekta Bóži Dvořáka.
Doplňující obsah
galerie města pardubic
Příhrádek 5, 53116 Pardubice
T: + 420 730 524 909
E: info@gmpardubice.cz
3D pohled do expozice
otevírací doba:
úterý–neděle 10–18 hodin
VSTUPNÉ ZDARMA
WIFI PŘIPOJENÍ ZDARMA
FOTOGRAFOVÁNÍ POVOLENO
Novinky
Připravujeme pro Vás poslední výstavu letošního roku, která zakončí naši celoroční práci a tvůrčí uvažování nad tématem resilience. Zahájení výstavy rakouské umělecké skupiny Time's Up se uskuteční 4. prosince 2019 v 18:00 v Gampě.
Vánoční blešírek se stal milou tradicí, kterou si nemůžete nechat ujít. V sobotu 14. prosince 2019 od 13:00 v Divadle 29 i u nás v Gampě. Více informací zde nebo ve fb události.
K výstavě Time's Up opět připravujeme řadu doprovodných programů od přednášek, přes dílny a workshopy, až po projekce. Přesvědčete se sami.
Od 1. ledna 2018 přechází Galerie města Pardubic pod novou příspěvkovou organizaci Centrum pro otevřenou kulturu, jejíž zřizovatelem je statutární město Pardubice.
© 2019, Galerie města Pardubic – všechna práva vyhrazena