Test EN

tn_filename_291.jpg

tn_filename_290.jpg

tn_filename_289.jpg

tn_filename_288.jpg

tn_filename_287.jpg

tn_filename_286.jpg

tn_filename_285.jpg

Pardubický rodák František Kyncl (1934) je jednou z nejvýznamnějších osobností českého konstruktivistického umění. Už v 60. letech se stal ústřední osobností obrozujícího se výtvarného života v rodném městě. V roce 1968 vycestoval na oficiální povolení tehdejšího Svazu československých výtvarných umělců do Rakouska. Tam ho posléze zastihl dopis, že byl za opuštění republiky odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. A tak se místo domů vypravil do Německa, kde se po studiích na Akademii umění v Düsseldorfu natrvalo usadil. Na základě jeho loňské výstavy v Mostě a letošní retrospektivy v Pardubicích vyšel poprvé i katalog obsahující jeho celoživotní dílo. Vlastně už jednu dávnou, snad první konkrétní vzpomínku: maminka mě veze v kočárku zimní Pernštýnskou ulicí na pardubické náměstí. Sněží a já pozoruji bílé vločky, jak se snášejí odkudsi na zem. Ty malé krystalky mi učarovaly, zvláště když se mísily s vůněmi obchodů, které jsme míjeli. Pekař, uzenář, cukrář… Později jsem mamince vyprávěl o bílé kouli, která se v mém snu pomalu otáčí a já v ní můžu klidně spát. A jinak? Každá změna určila nový směr nebo mě naopak utvrdila ve správnosti počínání. Dětství, škola, vojna, emigrace, lásky, přátelství, závist, zloba – to všechno vás ovlivní a následně se odrazí ve vaší práci, i když to, jak a čím jste ovlivněn, se vždy dozvíte až později.


City gallery Pardubice

Přihrádek čp. 5. 531 16 Pardubice
info@gmpardubice.cz / (+420) 777 820 267

Otevírací doba
úterý-neděle 10.00 - 18.00
pondělí pro objednané skupiny

Vstupné plné 20 Kč/ děti a mládež do 18 let, studenti a senioři nad 65 let - ZDARMA

News

20. 5.–30. 9. 2012 PROBĚHNE VERNISÁŽ FRANTIŠKA KYNCLA V GM PARDUBIC. Zahájení unikátní výstavy v Pardubicích se blíží a v rámci výstavy běží i doprovodný program, který navazuje na předchozí výstavu.

PŘÍPRAVA NOVÉ EXPOZICE NA MĚSÍC ČERVENEC Objekty Mariana Karla v Galerii města Pardubic. Zahájení unikátní výstavy v Pardubicích se blíží a v rámci výstavy běží i doprovodný program, který navazuje na předchozí výstavu.

Newsletter

Newsletter