fotoreportér syrovostiGalerie města Pardubic

fotoreportér syrovosti

V každém muži a ženě je skryté tajemství a já jako fotograf mám úkol jej odhalit, pokud mohu. Zjevení, stane-li se, přijde na zlomek sekundy podvědomým gestem, třpytem oka,
v krátkém zrušení masky, za kterou všichni lidé skrývají před světem své nejvnitřnější já. V tomto pomíjivém příležitostném okamžiku fotograf musí jednat nebo všechno ztratit
.“     

Yousuf Karsch

            Když jsem začal fotografovat portréty do této série, v první řadě jsem chtěl  „mini-malizovat” přínos fotografa. Ještě před pár lety by to předpokládalo neretušovat výsledek z temné komory, popřípadě mírnit zásah do negativu či pozitivu.

            Dnes to ale znamená jít proti proudu současné portrétní fotografie: neukazovat lidem jejich pravé podoby, ale ty, které ochotně přijímají jako skutečné – portrétní objektivy, světlo změkčené softboxem, fotoshop, retuše, to jsou věci, které doba vnímá jako samozřejmé nástroje práce portrétního fotografa. Přitom právě takové podobenky jsou defakto zkreslené, „vylepšené”, my je ale vidíme jako opravdové – hezké. Absence mastné pleti, žilek na nose a pytlů pod očima je milosrdná lež, kterou přijímáme s ješitnou samozřejmostí – jako bychom odmítali uvěřit pohledu do zrcadla. Označení profesionální portrétní fotograf si podle toho zaslouží jen ten, který dokáže tyto nástroje dokonale ovládat.

            Portéty Radka Kalhouse jsou takovým nezastřeným pohledem do zrcadla. Rysy obličeje odhaleny a zvěčněny ve své jedinečnosti dané chvíle; sugestivní záznam tváře, založený na syrové opravdovosti výrazu a pohledu. Portréty takto zaznamenané nás stavějí do spravedlivé řady. Nenadbíhají nositelům hlubokých vrásek, pih, šedin… neklaní se uhrančivým pohledům, hustým vlasům, úsměvům… krátký kruhový záblesk odhaluje vše vědomě i nevědomě životem vepsané.
V tomto smyslu, jsme si my, portrétovaní, opravdu rovni. Bez retuší jsme takoví, jací jsme… příbuzní ve své nedokonalosti.

            A to je jeden ze základních důvodů, proč může Radek Kalhous rozehrát hru podob: na základě výrazu tváře, tvaru hlavy nebo jakékoliv jiné pocitové podobnosti řadit fotografie do dvojic bez ohledu na věk, společenské postavení nebo výši dosaženého vzdělání:

            Prezident Zeman tak může být vystaven ve dvojici s Romem: oba s oválným tvarem hlavy, mírným, pobaveným úsměvem a dokonce i jizvou na stejné straně čela. Osminásobný vrah Stodola jako dvojče výtvarníka a vysokoškolského pedagoga Jiřího Davida – větší společenská
a intelektuální propast nemůže být a oni přitom vypadají jako bratři v zádumčivé strnulosti… mecenáška umění Meda Mládková vedle patnáctileté punkerky, obě s hrdým, seběvědomým výrazem… doživotně odsouzený zločinec v sousedství malého chlapce – oba s podmračeným
a nepřátelským pohledem… drtikolovské vlny vrásek Andreje Babiše vedle hladké tváře mladíka
s kapucí, sebejistá ironie na rtech…

            Chtěl jsem vytvořit sérii podobenek napříč vrstvami společnosti, jakýsi "syrový český typus", který, je-li vystavován ve dvojicích jen na základě podobnosti, ve všech případech spojuje tváře
s osudy naprosto rozdílnými.

                       Radek Kalhous, Pavel Šmíd

Fotka 3

Fotka 2

Fotka 1


galerie města pardubic

Příhrádek 5, 53116 Pardubice
T: + 420 732 436 722
E: info@gmpardubice.cz


otevírací doba:
úterý–neděle 10–18 hodin


VSTUPNÉ ZDARMA

WIFI PŘIPOJENÍ ZDARMA

FOTOGRAFOVÁNÍ POVOLENO


Novinky

Výstava Způsoby percepce pokračuje Až do 30. září 2018. I na září jsme pro Vás připravili doprovodný program pro malé i velké průzkumníky.


Navšivte právě probíhající výstavu a užijte si náš bohatý letní program. Naším heslem je: umění všemi smysly.


Máme radost! Z celkem 16 kurátorských projektů přihlášených do našeho výběrového řízení vybrala odborná komise dvě výstavy, které se stanou součástí výstavního programu roku 2019 a vytvoří tak základ pro celoroční dramaturgický plán. Více informací zde.


Poslední místa na GAMPing v termínu 30. července – 3. srpna 2018. GAMPing je prázdninové galerijní kempování pro děti od 4 do 12 let. Více informací najdete v sekci doprovodné programy, přihláška je k dispozici zde.


Od 1. ledna 2018 přechází Galerie města Pardubic pod novou příspěvkovou organizaci Centrum pro otevřenou kulturu, jejíž zřizovatelem je statutární město Pardubice.


NAŠI PARTNEŘINewsletter

Newsletter