fotoreportér syrovosti

V každém muži a ženě je skryté tajemství a já jako fotograf mám úkol jej odhalit, pokud mohu. Zjevení, stane-li se, přijde na zlomek sekundy podvědomým gestem, třpytem oka,
v krátkém zrušení masky, za kterou všichni lidé skrývají před světem své nejvnitřnější já. V tomto pomíjivém příležitostném okamžiku fotograf musí jednat nebo všechno ztratit
.“     

Yousuf Karsch

            Když jsem začal fotografovat portréty do této série, v první řadě jsem chtěl  „mini-malizovat” přínos fotografa. Ještě před pár lety by to předpokládalo neretušovat výsledek z temné komory, popřípadě mírnit zásah do negativu či pozitivu.

            Dnes to ale znamená jít proti proudu současné portrétní fotografie: neukazovat lidem jejich pravé podoby, ale ty, které ochotně přijímají jako skutečné – portrétní objektivy, světlo změkčené softboxem, fotoshop, retuše, to jsou věci, které doba vnímá jako samozřejmé nástroje práce portrétního fotografa. Přitom právě takové podobenky jsou defakto zkreslené, „vylepšené”, my je ale vidíme jako opravdové – hezké. Absence mastné pleti, žilek na nose a pytlů pod očima je milosrdná lež, kterou přijímáme s ješitnou samozřejmostí – jako bychom odmítali uvěřit pohledu do zrcadla. Označení profesionální portrétní fotograf si podle toho zaslouží jen ten, který dokáže tyto nástroje dokonale ovládat.

            Portéty Radka Kalhouse jsou takovým nezastřeným pohledem do zrcadla. Rysy obličeje odhaleny a zvěčněny ve své jedinečnosti dané chvíle; sugestivní záznam tváře, založený na syrové opravdovosti výrazu a pohledu. Portréty takto zaznamenané nás stavějí do spravedlivé řady. Nenadbíhají nositelům hlubokých vrásek, pih, šedin… neklaní se uhrančivým pohledům, hustým vlasům, úsměvům… krátký kruhový záblesk odhaluje vše vědomě i nevědomě životem vepsané.
V tomto smyslu, jsme si my, portrétovaní, opravdu rovni. Bez retuší jsme takoví, jací jsme… příbuzní ve své nedokonalosti.

            A to je jeden ze základních důvodů, proč může Radek Kalhous rozehrát hru podob: na základě výrazu tváře, tvaru hlavy nebo jakékoliv jiné pocitové podobnosti řadit fotografie do dvojic bez ohledu na věk, společenské postavení nebo výši dosaženého vzdělání:

            Prezident Zeman tak může být vystaven ve dvojici s Romem: oba s oválným tvarem hlavy, mírným, pobaveným úsměvem a dokonce i jizvou na stejné straně čela. Osminásobný vrah Stodola jako dvojče výtvarníka a vysokoškolského pedagoga Jiřího Davida – větší společenská
a intelektuální propast nemůže být a oni přitom vypadají jako bratři v zádumčivé strnulosti… mecenáška umění Meda Mládková vedle patnáctileté punkerky, obě s hrdým, seběvědomým výrazem… doživotně odsouzený zločinec v sousedství malého chlapce – oba s podmračeným
a nepřátelským pohledem… drtikolovské vlny vrásek Andreje Babiše vedle hladké tváře mladíka
s kapucí, sebejistá ironie na rtech…

            Chtěl jsem vytvořit sérii podobenek napříč vrstvami společnosti, jakýsi "syrový český typus", který, je-li vystavován ve dvojicích jen na základě podobnosti, ve všech případech spojuje tváře
s osudy naprosto rozdílnými.

                       Radek Kalhous, Pavel Šmíd

Fotka 3

Fotka 2

Fotka 1


galerie města pardubic

Příhrádek 5, 53116 Pardubice
T: (+420) 777 820 267
E: panochova@gmpardubice.czotevírací doba:
úterý–neděle 10–18 hodin


VSTUPNÉ ZDARMA

WIFI PŘIPOJENÍ ZDARMA

FOTOGRAFOVÁNÍ POVOLENO


Novinky

Ve čtvrtek 9. listopadu od 18 hodin Vás srdečně zveme na vernisáž výstavy Mezi dvěma světy, na které Vám představíme průřez celoživotní tvorbou česko-německé sochařky Ludmily Seefried-Matějkové. Rodačka z Heřmanova Městce představí v Pardubicích vůbec poprvé figurální sochy a plastiky se souborem kresebných skic. K výstavě promluví Pavel Šmíd, kurátor, a sochařčino dílo Vám zasvěceně přiblíží Ilona Víchová, historička umění. K výstavě jsme vydali doprovodný leták s textem Ilony Víchové a fotografiemi Zuzany Richter.


V sobotu 2. prosince od 10 do 16 hodin zveme srdečně Vaše děti na oblíbenou adventní akci Den pro dětskou knihu, který již tradičně pořádá Krajská knihovna v Pardubicích a ke kterému se již od prvního ročníku rádi připojujeme. I letos čekají na děti výtvarné dílny, tentokrát na čertovské téma, a stanoviště pro soutěžní razítko. Vstupné zdarma.


Tvůrčí vánoční dílnu pro děti na téma „Blýskavé vánoce“ si naše galerijní animátorky chystají na neděli 10. prosince od 14 do 18 hodin. Děti si budou moci vyrobit vánoční ozdobičky z korálků, papíru a dalších materiálů. Dospělý doprovod je vítán též! Vstupné zdarma.


Také pro seniory připravuje lektorka Nikola Březinová  vánoční rukodělnou dílnu. 15. prosince od 10 do 12 hodin si spolu s nimi vyzkouší plstění, kdo se zúčastní, odnese si vánoční ozdoby z ovčí vlny a korálků. Pro účast je třeba se přihlásit, vstupné zdarma.

NAŠI PARTNEŘI


   
   

Newsletter

Newsletter