fotoreportér syrovosti

V každém muži a ženě je skryté tajemství a já jako fotograf mám úkol jej odhalit, pokud mohu. Zjevení, stane-li se, přijde na zlomek sekundy podvědomým gestem, třpytem oka,
v krátkém zrušení masky, za kterou všichni lidé skrývají před světem své nejvnitřnější já. V tomto pomíjivém příležitostném okamžiku fotograf musí jednat nebo všechno ztratit
.“     

Yousuf Karsch

            Když jsem začal fotografovat portréty do této série, v první řadě jsem chtěl  „mini-malizovat” přínos fotografa. Ještě před pár lety by to předpokládalo neretušovat výsledek z temné komory, popřípadě mírnit zásah do negativu či pozitivu.

            Dnes to ale znamená jít proti proudu současné portrétní fotografie: neukazovat lidem jejich pravé podoby, ale ty, které ochotně přijímají jako skutečné – portrétní objektivy, světlo změkčené softboxem, fotoshop, retuše, to jsou věci, které doba vnímá jako samozřejmé nástroje práce portrétního fotografa. Přitom právě takové podobenky jsou defakto zkreslené, „vylepšené”, my je ale vidíme jako opravdové – hezké. Absence mastné pleti, žilek na nose a pytlů pod očima je milosrdná lež, kterou přijímáme s ješitnou samozřejmostí – jako bychom odmítali uvěřit pohledu do zrcadla. Označení profesionální portrétní fotograf si podle toho zaslouží jen ten, který dokáže tyto nástroje dokonale ovládat.

            Portéty Radka Kalhouse jsou takovým nezastřeným pohledem do zrcadla. Rysy obličeje odhaleny a zvěčněny ve své jedinečnosti dané chvíle; sugestivní záznam tváře, založený na syrové opravdovosti výrazu a pohledu. Portréty takto zaznamenané nás stavějí do spravedlivé řady. Nenadbíhají nositelům hlubokých vrásek, pih, šedin… neklaní se uhrančivým pohledům, hustým vlasům, úsměvům… krátký kruhový záblesk odhaluje vše vědomě i nevědomě životem vepsané.
V tomto smyslu, jsme si my, portrétovaní, opravdu rovni. Bez retuší jsme takoví, jací jsme… příbuzní ve své nedokonalosti.

            A to je jeden ze základních důvodů, proč může Radek Kalhous rozehrát hru podob: na základě výrazu tváře, tvaru hlavy nebo jakékoliv jiné pocitové podobnosti řadit fotografie do dvojic bez ohledu na věk, společenské postavení nebo výši dosaženého vzdělání:

            Prezident Zeman tak může být vystaven ve dvojici s Romem: oba s oválným tvarem hlavy, mírným, pobaveným úsměvem a dokonce i jizvou na stejné straně čela. Osminásobný vrah Stodola jako dvojče výtvarníka a vysokoškolského pedagoga Jiřího Davida – větší společenská
a intelektuální propast nemůže být a oni přitom vypadají jako bratři v zádumčivé strnulosti… mecenáška umění Meda Mládková vedle patnáctileté punkerky, obě s hrdým, seběvědomým výrazem… doživotně odsouzený zločinec v sousedství malého chlapce – oba s podmračeným
a nepřátelským pohledem… drtikolovské vlny vrásek Andreje Babiše vedle hladké tváře mladíka
s kapucí, sebejistá ironie na rtech…

            Chtěl jsem vytvořit sérii podobenek napříč vrstvami společnosti, jakýsi "syrový český typus", který, je-li vystavován ve dvojicích jen na základě podobnosti, ve všech případech spojuje tváře
s osudy naprosto rozdílnými.

                       Radek Kalhous, Pavel Šmíd

Fotka 3

Fotka 2

Fotka 1


galerie města pardubic

Příhrádek 5, 53116 Pardubice
T: (+420) 777 820 267
E:otevírací doba:
úterý–neděle 10–18 hodin


VSTUPNÉ ZDARMA

WIFI PŘIPOJENÍ ZDARMA

FOTOGRAFOVÁNÍ POVOLENO

VIDEOPROHLÍDKA


Novinky


V pátek 28. dubna v 18 hodin Vás srdečně zveme na vernisáž výstavy Jiřího Davida ...zase kopíruji hladiny řek..., na které budete mít příležitost konfrontovat svět autorových intimních vzpomínek, přetavený do objektů a instalací, s jeho aktivními společenskými postoji a silným veřejným hlasem. Jeho předlistopadové i polistopadové umění je pod povrchem i otevřeně angažované. Přijďte se podívat, jak nakládá s intimitou vlastních vzpomínek a jaké vzkazy nám jeho instalace na Příhrádku předává. Přípravu pro Vás kurátorsky připravil Pavel Šmíd.


Jak vypadá pomoc v krizi? V komunikačním prostoru Vám od 28. dubna do 16. května představíme dvacet unikátních fotografií reálných příběhů reálných lidí s tématikou humanitární činnosti organizace Člověk v tísni. Tato organizace poskytovala humanitární asistenci při povodních v České republice, suchu v Somálsku, po tajfunu na Filipínách, zemětřesení v Nepálu, během válečných konfliktů v Sýrii či na Ukrajině. Přijďte se inspirovat k pomoci druhým.
Každou středu od 16:30 do 18:00 hodin máte možnost připojit se k výtvarnému kurzu pro dospělou veřejnost, který vede pardubická výtvarnice a scénografka Renata Hans. Seznámíte se základy prostorového modelování v kresbě a budete vědět, jak na perspektivu, zobrazení drapérie i zátiší. Cena lekce je 150,- Kč. Hlaste se lektorce na tel. 776 825 770.

NAŠI PARTNEŘI


   
   

Newsletter

Newsletter