Pardubice podruhé slavily Evropský den kreativity

Pardubice se spolu s dalšími dvanácti evropskými městy letos podruhé zapojily do oslav Evropského dne kreativity, který připadá na pátek 21. března 2014. Den je součástí mezinárodního programu CreArt, jehož cílem je podporovat tvůrčí potenciál obyvatel v menších městech, zdánlivě žijících mimo centra uměleckého a intelektuálního dění. Program se zaměřuje na profesionální i amatérské činnosti v umělecké a veřejně aktivistické oblasti a Pardubice patří mezi zakladatelská města CreArtu.

Letošní Evropský den kreativity našel svoje zázemí opět v Galerii města Pardubic. Po tři dny tak bude galerijní program součástí programu k Evropskému dni kreativity a je na co se těšit. „Jak jsme vloni avizovali, pro letošní rok se nám podařilo zapojit do Dne kreativity také jinou instituci a tou je soukromá umělecká škola ArtSchool Pardubice, jejíž zakladatelkou je Barbora Myo. Ta také zorganizovala a vedla v únoru v rámci výstavy Moderní bydlení a zahrada 2014 výtvarný ateliér pro děti v ČEZ Aréně. Takové akce spojené s hlavičkou projektu CreArt jsou pro nás více než smysluplné a jsme za ně velmi rádi,“ komentuje Lucie Břízová z Magistrátu města Pardubic.

Hlavní program Evropského dne kreativity bude pro letošek tvořit v sobotu 22. 3. 2014 celodenní výtvarný workshop s výukou kresby figury pod vedení profesora ČVUT v Praze Mariána Karla v Galerii města Pardubic. Pracovat se bude s profesionálními malířskými stojany podle živého modelu. „Jsme plni očekávání, jaká bude na workshop pod vedením takové ikony výtvarné scény účast. Přihlásit se může kdokoliv, pouze je třeba hlásit se předem,“ říká Ivana Panochová, manažerka Galerie města Pardubic.

Další akce, které jsou také věnovány Evropskému dni kreativity:

·       12. 3. 2014 v 17 hodin, Galerie města Pardubic

Vernisáž výstavy hradeckého konceptualistického dua Milana Langra a J. M. Pavlíčka doprovázená hudební performancí Agrafa / Victory Nox Division Team pod vedením Radoslava Pavlíčka.

·        12. 3. 2014 v 15-18 hodin, Galerie města Pardubic, venkovní prostory Příhrádku

Odpolední prezentace nového projektu Univerzity Pardubice „Brána vědění otevřená“, který představí experimentální fotografie různorodých vědeckých oborů, jež vznikly na půdě pardubických fakult. Projekt bude v dubnu pokračovat na zámku.

·        18. 3. 2014 v 17 hodin, Galerie města Pardubic

Vernisáž výstavy Zničené kostely severních Čech 1945 – 1989, výstava je součástí projektu mapujícího chátrání a likvidaci sakrálních objektů mezi lety 1938 a 1989.

·        18. 3. 2014 v 17 hodin, Galerie města Pardubic

Veřejná beseda k výstavě Zničené kostely severních Čech 1945 – 1989, která nám připomene nezvratitelné ztráty naší minulosti. Besedy se zúčastní člen autorského týmu putovní výstavy a odborníci v oblasti církevních staveb a památkové péče

Evropský den kreativity tak na pár dní pronikne do uměleckého i běžného života našeho města Pardubice. Více informací naleznete na www.gmpardubice.cz

Co je CreArt
Pardubice jsou jedním ze zakladatelských měst mezinárodního programu CreArt, jehož hlavním cílem je podpora umělecké tvorby a kulturní výměny mezi evropskými městy. CreArt se zaměřuje na vzdělávací, inovační a experimentální programy podporující tvořivost. Prostřednictvím uměleckých stáží, workshopů, přednášek a výstav vytváříme systém mobility, vyměňování zkušeností a spolupráce obyvatel a umělců z kulturně odlišných tradic z celé Evropy.

na fotografiích vpravo ukázky aktivit CreArtu v loňském roce: umělec Martin Dašek se svým prostorovým dílem na rezidenčním pobytu v Atelieru Salzamt v rakouském Linzi, umělec Ondřej Báchor při instalování svých děl na první evropské výstavě CreArtu ve španělském Valladolidu, děti při výtvarném workshopu na Den kreativity v Galerii města Pardubic

Třináct měst CreArtu:

Arad/Rumunsko, Aveiro/Portugalsko, Delft/Holandsko, Harghita/Rumunsko, Kaunas/Litva, Janov/Itálie, Kristiansand/Norsko, Lecce/Itálie, Linec/Rakousko, Pardubice/Česko, Valladolid/Španělsko, Vilnius/Litva, Záhřeb/ Chorvatsko

Fotka 2

Fotka 4


galerie města pardubic

Příhrádek 5, 53116 Pardubice
T: (+420) 777 820 267
E: panochova@gmpardubice.czotevírací doba:
úterý–neděle 10–18 hodin


VSTUPNÉ ZDARMA

WIFI PŘIPOJENÍ ZDARMA

FOTOGRAFOVÁNÍ POVOLENO


Novinky

Ve čtvrtek 9. listopadu od 18 hodin Vás srdečně zveme na vernisáž výstavy Mezi dvěma světy, na které Vám představíme průřez celoživotní tvorbou česko-německé sochařky Ludmily Seefried-Matějkové. Rodačka z Heřmanova Městce představí v Pardubicích vůbec poprvé figurální sochy a plastiky se souborem kresebných skic. K výstavě promluví Pavel Šmíd, kurátor, a sochařčino dílo Vám zasvěceně přiblíží Ilona Víchová, historička umění. K výstavě jsme vydali doprovodný leták s textem Ilony Víchové a fotografiemi Zuzany Richter.


V sobotu 2. prosince od 10 do 16 hodin zveme srdečně Vaše děti na oblíbenou adventní akci Den pro dětskou knihu, který již tradičně pořádá Krajská knihovna v Pardubicích a ke kterému se již od prvního ročníku rádi připojujeme. I letos čekají na děti výtvarné dílny, tentokrát na čertovské téma, a stanoviště pro soutěžní razítko. Vstupné zdarma.


Tvůrčí vánoční dílnu pro děti na téma „Blýskavé vánoce“ si naše galerijní animátorky chystají na neděli 10. prosince od 14 do 18 hodin. Děti si budou moci vyrobit vánoční ozdobičky z korálků, papíru a dalších materiálů. Dospělý doprovod je vítán též! Vstupné zdarma.


Také pro seniory připravuje lektorka Nikola Březinová  vánoční rukodělnou dílnu. 15. prosince od 10 do 12 hodin si spolu s nimi vyzkouší plstění, kdo se zúčastní, odnese si vánoční ozdoby z ovčí vlny a korálků. Pro účast je třeba se přihlásit, vstupné zdarma.

NAŠI PARTNEŘI


   
   

Newsletter

Newsletter