Pardubice podruhé slavily Evropský den kreativity

Pardubice se spolu s dalšími dvanácti evropskými městy letos podruhé zapojily do oslav Evropského dne kreativity, který připadá na pátek 21. března 2014. Den je součástí mezinárodního programu CreArt, jehož cílem je podporovat tvůrčí potenciál obyvatel v menších městech, zdánlivě žijících mimo centra uměleckého a intelektuálního dění. Program se zaměřuje na profesionální i amatérské činnosti v umělecké a veřejně aktivistické oblasti a Pardubice patří mezi zakladatelská města CreArtu.

Letošní Evropský den kreativity našel svoje zázemí opět v Galerii města Pardubic. Po tři dny tak bude galerijní program součástí programu k Evropskému dni kreativity a je na co se těšit. „Jak jsme vloni avizovali, pro letošní rok se nám podařilo zapojit do Dne kreativity také jinou instituci a tou je soukromá umělecká škola ArtSchool Pardubice, jejíž zakladatelkou je Barbora Myo. Ta také zorganizovala a vedla v únoru v rámci výstavy Moderní bydlení a zahrada 2014 výtvarný ateliér pro děti v ČEZ Aréně. Takové akce spojené s hlavičkou projektu CreArt jsou pro nás více než smysluplné a jsme za ně velmi rádi,“ komentuje Lucie Břízová z Magistrátu města Pardubic.

Hlavní program Evropského dne kreativity bude pro letošek tvořit v sobotu 22. 3. 2014 celodenní výtvarný workshop s výukou kresby figury pod vedení profesora ČVUT v Praze Mariána Karla v Galerii města Pardubic. Pracovat se bude s profesionálními malířskými stojany podle živého modelu. „Jsme plni očekávání, jaká bude na workshop pod vedením takové ikony výtvarné scény účast. Přihlásit se může kdokoliv, pouze je třeba hlásit se předem,“ říká Ivana Panochová, manažerka Galerie města Pardubic.

Další akce, které jsou také věnovány Evropskému dni kreativity:

·       12. 3. 2014 v 17 hodin, Galerie města Pardubic

Vernisáž výstavy hradeckého konceptualistického dua Milana Langra a J. M. Pavlíčka doprovázená hudební performancí Agrafa / Victory Nox Division Team pod vedením Radoslava Pavlíčka.

·        12. 3. 2014 v 15-18 hodin, Galerie města Pardubic, venkovní prostory Příhrádku

Odpolední prezentace nového projektu Univerzity Pardubice „Brána vědění otevřená“, který představí experimentální fotografie různorodých vědeckých oborů, jež vznikly na půdě pardubických fakult. Projekt bude v dubnu pokračovat na zámku.

·        18. 3. 2014 v 17 hodin, Galerie města Pardubic

Vernisáž výstavy Zničené kostely severních Čech 1945 – 1989, výstava je součástí projektu mapujícího chátrání a likvidaci sakrálních objektů mezi lety 1938 a 1989.

·        18. 3. 2014 v 17 hodin, Galerie města Pardubic

Veřejná beseda k výstavě Zničené kostely severních Čech 1945 – 1989, která nám připomene nezvratitelné ztráty naší minulosti. Besedy se zúčastní člen autorského týmu putovní výstavy a odborníci v oblasti církevních staveb a památkové péče

Evropský den kreativity tak na pár dní pronikne do uměleckého i běžného života našeho města Pardubice. Více informací naleznete na www.gmpardubice.cz

Co je CreArt
Pardubice jsou jedním ze zakladatelských měst mezinárodního programu CreArt, jehož hlavním cílem je podpora umělecké tvorby a kulturní výměny mezi evropskými městy. CreArt se zaměřuje na vzdělávací, inovační a experimentální programy podporující tvořivost. Prostřednictvím uměleckých stáží, workshopů, přednášek a výstav vytváříme systém mobility, vyměňování zkušeností a spolupráce obyvatel a umělců z kulturně odlišných tradic z celé Evropy.

na fotografiích vpravo ukázky aktivit CreArtu v loňském roce: umělec Martin Dašek se svým prostorovým dílem na rezidenčním pobytu v Atelieru Salzamt v rakouském Linzi, umělec Ondřej Báchor při instalování svých děl na první evropské výstavě CreArtu ve španělském Valladolidu, děti při výtvarném workshopu na Den kreativity v Galerii města Pardubic

Třináct měst CreArtu:

Arad/Rumunsko, Aveiro/Portugalsko, Delft/Holandsko, Harghita/Rumunsko, Kaunas/Litva, Janov/Itálie, Kristiansand/Norsko, Lecce/Itálie, Linec/Rakousko, Pardubice/Česko, Valladolid/Španělsko, Vilnius/Litva, Záhřeb/ Chorvatsko

Fotka 2

Fotka 4


galerie města pardubic

Příhrádek 5, 53116 Pardubice
T: (+420) 777 820 267
E:otevírací doba:
úterý–neděle 10–18 hodin


VSTUPNÉ ZDARMA

WIFI PŘIPOJENÍ ZDARMA

FOTOGRAFOVÁNÍ POVOLENO

VIDEOPROHLÍDKA


Novinky


V pátek 28. dubna v 18 hodin Vás srdečně zveme na vernisáž výstavy Jiřího Davida ...zase kopíruji hladiny řek..., na které budete mít příležitost konfrontovat svět autorových intimních vzpomínek, přetavený do objektů a instalací, s jeho aktivními společenskými postoji a silným veřejným hlasem. Jeho předlistopadové i polistopadové umění je pod povrchem i otevřeně angažované. Přijďte se podívat, jak nakládá s intimitou vlastních vzpomínek a jaké vzkazy nám jeho instalace na Příhrádku předává. Přípravu pro Vás kurátorsky připravil Pavel Šmíd.


Jak vypadá pomoc v krizi? V komunikačním prostoru Vám od 28. dubna do 16. května představíme dvacet unikátních fotografií reálných příběhů reálných lidí s tématikou humanitární činnosti organizace Člověk v tísni. Tato organizace poskytovala humanitární asistenci při povodních v České republice, suchu v Somálsku, po tajfunu na Filipínách, zemětřesení v Nepálu, během válečných konfliktů v Sýrii či na Ukrajině. Přijďte se inspirovat k pomoci druhým.
Každou středu od 16:30 do 18:00 hodin máte možnost připojit se k výtvarnému kurzu pro dospělou veřejnost, který vede pardubická výtvarnice a scénografka Renata Hans. Seznámíte se základy prostorového modelování v kresbě a budete vědět, jak na perspektivu, zobrazení drapérie i zátiší. Cena lekce je 150,- Kč. Hlaste se lektorce na tel. 776 825 770.

NAŠI PARTNEŘI


   
   

Newsletter

Newsletter