Připravujeme

Programový koncept roku 2019:

Počínaje rokem 2019 vstupuje pardubická městská galerie GAMPA do nové etapy. Jejím cílem je se v následujících několika letech programově zaměřit na celoroční výstavní cykly, nahlížející na určitá témata z různých úhlů pohledu.

“Zastáváme názor, že umění není jen dekorace; věříme, že v kontextu dnešní společnosti dokáže umění pozitivně ovlivňovat, měnit a dávat věci do pohybu. Naším záměrem je do Pardubic přivážet odvážné umělecké projekty, osobnosti regionální scény prezentovat v nadregionálním i mezinárodním kontextu a prostřednictvím rozličných forem soudodobého uměleckého vyjádření napomáhat všeobecné kultivaci klimatu doby.”

GAMPA se programově zaměří na umělecké a kurátorské projekty, které reflektují aktuální děje v soudobé společnosti a představují umění jako možný nástroj změny a společenské reflexe. Ústředním tématem roku 2019 je resilience, pojem využívaný v kontextu psychologickém, sociologickém, urbánním, politickém či environmentálním, který vyjadřuje spojení adaptability a schopnosti pokračovat v rozvoji na kvalitativně vyšší úrovni. Jakou roli může v takovém procesu hrát umění? Jak a na jakých úrovních být resilientní? A co to konkrétně znamená?

Plénům kurátorských projektů roku 2019 se pokusí na tyto a další otázky uměleckým jazykem reagovat a zároveň zprostředkovat dílčí kontexty a způsoby nahlížení na tento termín: od ekologického, k osobnostně-psychologickému, architektonicky-urbanistickému, společenskému až k narativně-spekulativnímu.

První dvě výstavy zmiňovaného cyklu vzešly z otevřené kurátorské výzvy, které z celkem 16 přihlášených projektů v květnu loňského roku vybrala odborná komise – umělecká rada galerie

VÝSTAVNÍ PLÁN ROKU 2019

PLASTIC HEART / 15. 2. – 14. 4. / vernisáž: 14. 2.

 • Vystavující: Juliana Höschlová, Rudolf Samohejl (B/CZ), David Vojtuš, Natalia Trejbalová (SK/IT), Mia Goyette (USA/GER)
 • Kurátorka: Tereza Záchová

ŘEDĚNÍ SOUST / 25. 4. – 30. 6. / vernisáž: 24. 4.

 • Vystavující: David Helán, Lenka Kerdová, Ian Mikyska, Eliška Perglerová, Ladislav Železný
 • Kurátorka: Lenka Dolanová

PRÁZDNO Ø NAPLNĚNÍ / 17. 7. – 29. 9. / vernisáž: 16. 7.

 • Výstava & festival umění ve veřejném prostoru.
 • Vystavující:
 • → Marta Fišerová Cwiglinski, Václav Jánoščík, Jan & Kristina Magasanikovi (CZ/DK), Johana & Martin Ožvoldovi, Martin Vongrej (SK)
 • → Martin Dašek, Rozárka Jiráková, Richard Loskot, Artur Magrot, Eliška Perglerová
 • Kurátoři: Ondřej Teplý, Šárka Zahálková

KRYŠTOF STREJC & MC MÜLLSAFT (pracovní název) / říjen – listopad 2019

 • Vystavující: Kryštof Strejc, Matti Schultz (GE)
 • Kurátorka: Šárka Zahálková

SEATOX DETOX / prosinec – leden/únor 2020

 • Vystavující: Time's Up (AT)
 • Kurátoři: Time's Up 

galerie města pardubic

Příhrádek 5, 53116 Pardubice
T: + 420 730 524 909
E: info@gmpardubice.cz
3D pohled do expozice


otevírací doba:
úterý–neděle 10–18 hodin


VSTUPNÉ ZDARMA

WIFI PŘIPOJENÍ ZDARMA

FOTOGRAFOVÁNÍ POVOLENO


Novinky

Srdečně Vás zveme na zahájení nového projektu Prázdno ⤬ Naplnění, který je pozváním vyjít z galerie ven. Zapište si do svých diářů úterý 16. července 2019 od 17:00. Více informací najdete na webové stránce projektu, zde nebo na sociálních sítích.


S přicházejícím létem srdečně zveme všechny malé odvážlivce na naše letní příměstské tábory: již tradiční GAMPing (v termínech: 29.7.–2.8.2019 a 26.–30.8.2019) a nově také animační (8.7.-12.7.2019). S přihláškami neotálejte!


Děkujeme všem kurátorům a kurátorkám, kteří zaslali své přihlášky do výběrového řízení na kurátorské projekty pro 2020. Celkem se nám sešlo 10 návrhů. O těch, které se stanou součástí výstavního programu příštího roku rozhodne umělecká rada do 30. června 2019.


Součástí aktuální Ředění soust je bohatý a citlivě poskládaný doprovodný program pro malé i velké. Přesvědčte se sami. Těšíme se na Vás! 


Nezapomínáme na školy. Bez galerijních animací pro všechny věkové kategorie si už Gampu nedokážeme ani představit.


Od 1. ledna 2018 přechází Galerie města Pardubic pod novou příspěvkovou organizaci Centrum pro otevřenou kulturu, jejíž zřizovatelem je statutární město Pardubice.


NAŠI PARTNEŘI